Pilne Możliwość utworzenia Centrum Usług w miejsce lub obok Ośrodków Pomocy Społecznej przewiduje rządowy projekt zmiany ustawy o pomocy społecznej. 

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy teoretycznie związanej z wprowadzeniem ustawy "Za życiem". Oprócz jednak przepisów odnoszących się do zadań dotyczących pomocy dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem, dokument zakłada szereg istotnych zmian w systemie pomocy społecznej nie mających bezpośredniego powiązania z celami ww. ustawy.

Projektodawca proponuje w nim m.in. możliwość utworzenia przez gminy nowej jednostki organizacyjnej pomocy społecznej tj. Centrum Usług zamiast lub obok Ośrodków Pomocy Społecznej. Centrum miałoby realizować zadania własne i zlecone z zakresu administracji rządowej. Projektodawca nie wyjaśnia w uzasadnieniu czym podyktowane jest proponowana zmiana i w jakim zakresie ewentualnie utworzona przez gminę nowa jednostka różniłaby się od dotychczasowego ośrodka pomocy społecznej. Nie określono również czym miałyby być zdefiniowane usługi.  

Projekt zakłada również postulowane dawno przez Federację uniezależnienie wypłaty dodatku terenowego i nabycie urlopu dodatkowego od spełnienia warunku przeprowadzania rodzinnych wywiadów środowiskowych tj. ww. uprawnienia przysługiwałyby zarówno pracownikom wykonującym tylko samą pracę socjalną, jak i pracownikom przeprowadzającym równocześnie wywiady środowiskowe.

Federacja została wskazana jako podmiot, z którym projekt będzie konsultowany. W związku z powyższym zwracamy się o przesyłanie drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. uwag i opinii, które uwzględnimy w naszym stanowisku. 

Przeczytaj projekt

Ostatnie multimedia

Relacja online

"Czarna" lista gmin

Zadbaj o przekaz medialny

Partnerzy

Polecamy