Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy mającej na celu ograniczenie możliwości łączenia określonych typów jednostek organizacyjnych pomocy społecznej oraz placówek systemu wsparcia rodziny i pieczy zastępczej z innymi podmiotami. O takie ograniczenia w ubiegłej kadencji Parlamentu bezskutecznie zabiegała m.in. nasza Federacja.

Przypomnijmy - w ubiegłym roku, w atmosferze sprzeciwu licznych środowisk pomocy społecznej, Parlament uchwalił ustawę o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz innych ustaw, na mocy której możliwe było praktycznie dowolne łączenie odmiennych zadaniowo jednostek organizacyjnych pomocy społecznej. W poprzedniej kadencji parlamentu prace nad ww. ustawą odbywały się wbrew demokratycznym zasadom procedowania m.in. projekt ustawy nie trafił do sejmowej i senackiej komisji właściwej do spraw pomocy społecznej, nie był konsultowany z podmiotami społecznymi, a nawet zdanie resortu pracy zostało praktycznie zmarginalizowane. Ówczesny Prezydent RP, do którego apelowaliśmy by w ostatnich dniach swojego urzędowania nie podpisywał tak ważnej dla ustroju samorządu ustawy, "rzutem na taśmę" zatwierdził ww. akt prawny. Ustawa zaczęła obowiązywać od 1 stycznia br.

Teraz parlament wraca do prac nad dokumentem dostrzegając m.in. negatywne skutki, które wiążą się z możliwością swobodnego łączenia specjalistycznych jednostek, które przez szereg lat wypracowywały standardy pomocy określonym kategoriom klientów. Co ciekawe - jak przypuszczaliśmy - dla części gmin ustawa stała się wyłącznie wygodną furtką dla szukania oszczędności. Jeden z samorządów zaproponował nawet połączenie placówki pomocowej z izbą wytrzeźwień.

Obecny projekt poselski wprowadza szereg ograniczeń dotyczących łączenia i umiejscowienia określonych typów jednostek w gminnym systemie pomocy, a nawet budynkach tychże placówek. Medialne kontrowersje wokół nowego projektu budzi ograniczenie fizycznego umiejscowienia np. domu pomocy społecznej w pobliżu lub budynku placówki opiekuńczo- wychowawczej. Zauważamy również z niepokojem, iż sam dokument podobnie jak poprzedni, nie trafił do konsultacji społecznych.

Obecnie projekt ustawy skierowany został do sejmowej komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Proces legislacyjny można śledzić na stronie Sejmu RP

Prywatność i ochrona danych osobowych

Ta strona internetowa używa ciasteczek do zarządzania funkcjami serwisu m.in w celach statystycznych. Używając naszej strony pozwalasz na zapisywanie tego typu informacji. Jeśli nie wyrażasz na powyższe zgody - zmień ustawienia przeglądarki. Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj Klauzula informacyjna dot. danych osobowych dla osób niezrzeszonych w Federacji, a chcących skorzystać z naszej pomocy związkowej znajduje się tutaj Zanim zwrócisz się o udzielenie przez nas pomocy związkowej (interwencja, poradnictwo) zapoznaj się z klauzulą, a następnie prześlij nam swoją zgodę na przetwarzanie danych w określonych zakresie. Bez Twojej zgody nie będziemy mogli zająć się Twoją sprawą.  

Rekomendujemy

Partner merytoryczny

IFSW member

We are International Federation
of Social Workers member
Jesteśmy członkiem Międzynarodowej
Federacji Pracowników Socjalnych

Partner medialny

Polecamy serwis

Media społecznościowe

Podążaj za nami w serwisach społecznościowych:

               

Kontakt

Adres siedziby:
ul. Jana Cybisa 7,
02-784 Warszawa
e-mail: kontakt@federacja-socjalnych.pl