Z uwagi na brak oczekiwanych podwyżek dla pracowników MGOPS w Końskich, Federacja zaostrzyła trwającą akcję protestacyjną. Tym razem od 7.04 w całym województwie świętokrzyskim pojawią się kolejno billboardy informujące mieszkańców o trwającym proteście i wzywające dyrektor ośrodka – Anetę Mikuszewską-Sorn do zadbania o swój wizerunek poprzez zwiększenie uposażeń pracowników. Federacja postanowiła, że tam gdzie spory toczą się w sposób przewlekły i nie dający gwarancji zawarcia porozumienia, a tak jest w Końskich – banery będą opatrzone wizerunkiem kierownictwa, jako osób publicznych.

Witamy w naszym gronie pracowników MGOPS w Piasecznie, którzy utworzyli własną zakładową organizację związkową i właśnie przystąpili do naszej Federacji. Życzymy Wam by wspólnymi siłami udało się rozwiązać kluczowe problemy oraz z powodzeniem działać na rzecz pracowników zakładu pracy oraz środowiska zawodowego w Polsce. 

Jako Federacja mocno działaliśmy, by rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, objęło także pracowników pomocy społecznej. Udało się! Za ekspresowe konsultacje i wsparcie naszego postulatu dziękujemy pracownikom Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Potwierdzenie objęcia naszej grupy zawodowej ww. uprawnieniem znajduje się w linku (dalsza część artykułu). Wieczorem Ministerstwo Edukacji wydało również analogiczne rozporządzenie uwzględniające pracowników pomocy społecznej w zakresie uprawnienia dla dzieci przedszkolnych oraz szkolnych. 

Ustawa o zmianie ustawy o pomocy społecznej już trafiła do Senatu RP. Wśród pracowników pomocy społecznej nie milkną jednak echa sejmowej debaty, podczas której swój brak szacunku dla pracowników naszej branży (ale nie tylko) okazał poseł Konfederacji – Dobromir Sośnierz. Federacja skierowała do Posła pismo, w którym domagamy się przeprosin i zapraszamy w przysłowiowy „teren”, by sam mógł się on przekonać, jak wyglądają realia i trud w niesieniu pomocy potrzebującym.

Zachęcamy Was gorąco do wypełnienia ankiety dotyczącej pracy zdalnej w czasie pandemii. To już druga część badania Rady Naukowej Federacji (Anny Dunajskiej i Marcina Boryczko), w którym staramy się uchwycić trudności dotyczące pracy w okresie pandemii. Pierwsze badanie odbiło się szerokim echem w mediach, ale co ważne posłużyło nam budowaniu lepszej strategii i zmianom negocjowanym z decydentami. Zachęcamy do poświęcenia chwili na udział w badaniu. 

Pracownicy MOPS w Dębicy, którzy domagają się podwyżek wynagrodzeń, właśnie wzmocnili akcję protestacyjną zawiadamiając o niej media. Nasi związkowcy zapowiadają również strajk i wstrzymanie wypłat świadczeń, jeżeli władze Dębicy nie przystąpią do rozmów oraz nie spełnią postulatów. Warto wskazać, że ponad 60% zatrudnionych w dębickim ośrodku zarabia na poziomie najniższej pensji krajowej, a jak wynika z naszych analiz – przyjmowany budżet MOPS nie gwarantował nawet pokrycia niezbędnych wydatków na cały rok kalendarzowy. Spór zbiorowy jest obecnie na etapie mediacji.  

Głuchołazy to miejscowość turystyczna, która dotychczas była chętnie odwiedzana w celach rekreacyjnych. Dla pracowników pomocy społecznej w Polsce kojarzyć się jednak będzie z kilkuletnim sporem zbiorowym, który dotyczy respektowania praw pracowniczych i godnego traktowania zatrudnionych przez pracodawcę. Teraz osoby jadące do Głuchołaz będą mogły zobaczyć informację o trwającym proteście w formie billboardu umieszczonego na jednej z tras.      

PILNE Zakończyło się głosowanie w sprawie projektowanych zmian w ustawie o pomocy społecznej, które wprowadzają korzystne rozwiązania dla pracowników socjalnych (wzrost dodatku terenowego, ścieżka awansu, wcześniejszy urlop dodatkowy, pomoc w sytuacji napaści etc.) Za przyjęciem projektu głosowało 438 posłów, wstrzymał się 1 poseł, a przeciw głosowało 12 posłów (wszyscy z KP Konfederacja i 1 z PiS). Teraz ustawa trafi do Senatu, a nasza organizacja jak dotychczas, skieruje stosowne wystąpienia do parlamentarzystów.

Pomimo trudnych warunków praktykowania pracy socjalnej, wraz z międzynarodową społecznością pracowników socjalnych - 16 marca obchodzimy Światowy Dzień Pracy Socjalnej (WSWD). W tym roku hasłem przewodnim dnia jest słowo, koncepcja i filozofia "UBUNTU. Jestem Ja, bo Jesteśmy My”. Tym samym, pracownicy socjalni zwracają uwagę na znaczenie społecznej solidarności i wzmacniania globalnych więzi, co jest szczególnie istotne w czasach, gdy nasza populacja zmaga się ze skutkami pandemii.

Publiczny nadawca TVP wyemitował kolejny odcinek paradokumentalnego programu „Kasta”. W serialu przedstawiono pracownika socjalnego, który wspólnie z sądem, dla uzyskania korzyści majątkowych odbiera dziadkom wnuków za rzekomą biedę, by następnie przekazać je do adopcji. Pomimo, że materiał przedstawia jedną historię, autorzy zaznaczyli, że „przedstawione historie oparte są na prawdziwych sprawach z polskich sądów”. Federacja postanowiła zareagować na to swoiste kreowanie określonego i negatywnego wizerunku pracownika socjalnego, który naszym zdaniem dalece odbiega od realiów wykonywania tej pracy, a jednocześnie poprzez bazowanie na społecznych emocjach – przekaz ten ma swoje negatywne konsekwencje dla udzielanej pomocy i bezpieczeństwa pracowników.