W dniu 27.02.2017 r. w gościnnych murach Instytutu Socjologii UJ miało miejsce spotkanie przedstawicieli Zarządu Federacji oraz pracowników naukowych i studentów z członkami Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Asystentów Rodziny. 

Z inicjatywy Federacji doszło do pierwszego spotkania reprezentantów obu organizacji, do których należą asystenci rodziny zatrudnieni w publicznym sektorze pomocy. Podczas dyskusji poruszono szereg istotnych wątków dotyczących zarówno samej profesji jak i warunków wykonywania pracy przez asystentów.

Rozmowa posłużyła wzajemnemu poznaniu celów obu organizacji, a także wyjaśnieniu narosłych wątpliwości oraz nieporozumień wokół kluczowych kwestii związanych z kształtem asystentury rodziny w Polsce. Obecni na spotkaniu zgodzili się, że zadaniem obu organizacji jest łączenie, a nie dzielenie środowiska asystentów oraz pracowników socjalnych. Wspólne trudności (przerost zadań administracyjnych, kontrolnych i interwencyjnych, odejście od istoty pomagania) oraz umiejscowienie obu grup zawodowych w systemie pomocy społecznej - stanowią jedną z przestrzeni porozumienia. Podobnie elementem scalającym jest dążenie do poprawy warunków pracy osób zatrudnionych na stanowiskach asystentów rodziny i pracowników socjalnych. Obie grupy zawodowe wprawdzie mają swoje częściowo różniące się problemy pracownicze, ale wypracowanie rozwiązań leży w gestii tych samych samorządów oraz jednego resortu rodziny. Pomimo podkreślanej przez przedstawicieli Stowarzyszenia - odrębności działań asystentów, które ich zdaniem mieszczą się w nurcie pedagogiki, a nie pracy socjalnej - wspólna pozostaje sama metodyka działania oraz troska o dobro rodzin. 

Uczestnicy spotkania zadeklarowali połączenie wysiłków na rzecz wzmocnienia obu profesji, pojawiły się również konkretne propozycje inicjatyw obu organizacji, które w ww. sprawach zdecydowały się mówić jednym głosem. O dalszych wspólnych działaniach poinformujemy w najbliższym czasie. 

W imieniu Federacji jeszcze raz Serdecznie Dziękujemy za szybką odpowiedź na zaproszenie i udział w spotkaniu - Pani Agnieszce Macyk - Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Asystentów Rodziny oraz Pani Marcie Trybuś - członkowi Zarządu OSAR. Niezmiennie podziękowania kierujemy również za merytoryczne i organizacyjne wsparcie dla dr hab. Huberta Kaszyńskiego (IS UJ) oraz Olgi Maciejewskiej (IS UJ, KNSPS UJ). 

 

 

Prywatność i ochrona danych osobowych

Ta strona internetowa używa ciasteczek do zarządzania funkcjami serwisu m.in w celach statystycznych. Używając naszej strony pozwalasz na zapisywanie tego typu informacji. Jeśli nie wyrażasz na powyższe zgody - zmień ustawienia przeglądarki. Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj Klauzula informacyjna dot. danych osobowych dla osób niezrzeszonych w Federacji, a chcących skorzystać z naszej pomocy związkowej znajduje się tutaj Zanim zwrócisz się o udzielenie przez nas pomocy związkowej (interwencja, poradnictwo) zapoznaj się z klauzulą, a następnie prześlij nam swoją zgodę na przetwarzanie danych w określonych zakresie. Bez Twojej zgody nie będziemy mogli zająć się Twoją sprawą.  

Rekomendujemy

Partner merytoryczny

IFSW member

We are International Federation
of Social Workers member
Jesteśmy członkiem Międzynarodowej
Federacji Pracowników Socjalnych

Partner medialny

Polecamy serwis

Media społecznościowe

Podążaj za nami w serwisach społecznościowych:

               

Kontakt

Adres siedziby:
ul. Jana Cybisa 7,
02-784 Warszawa
e-mail: kontakt@federacja-socjalnych.pl