Zakończyło się III Forum Pracowników Socjalnych w Gdańsku, w tym roku pod hasłem „Łączenie – Wspólnota – Solidarność”. Ponad 170 pracowników socjalnych, studentów, przedstawicieli zawodów pomocowych oraz środowiska naukowego dyskutowało i doświadczało budowania zawodowej solidarności.

Integracja „aniołów”

Ogólnopolskie spotkanie w Gdańsku rozpoczęło się tradycyjnie w Klubie „Miasto Aniołów’, gdzie bawiliśmy się i integrowaliśmy w rytm muzycznych szlagierów, śpiewanych wspólnie w zorganizowanym karaoke, a także odtańczonych na parkiecie klubu. Było także podniośle i wzruszająco, gdy głos zabrały nasze koleżanki z Wierzbicy, które podziękowały wszystkim za ogromne wsparcie udzielone im podczas wieloletniej, ale zakończonej wygraną – batalii sądowej o przywrócenie do pracy. Cała grupa z Wierzbicy została nagrodzona gromkimi brawami. Podobnie oklaski towarzyszyły przywitaniu grupy pracowników jednego z domów pomocy społecznej w Polsce, a także naszej koleżance – Aleksandrze Anioł – pracowniczce socjalnej z Opola, która zachwyciła nas śpiewem podczas fantastycznego i indywidualnego występu wokalnego.

Każdy może i powinien tworzyć solidarność

Drugi dzień Forum, który odbył się gościnnym Europejskim Centrum Solidarności (ECS), rozpoczął Andrzej Stawicki od przedstawienia uczestników wydarzenia. W sali audytoryjnej ECS zgromadzili się pracownicy z kilkudziesięciu miejscowości w Polsce. Nie zabrakło też naszych gości specjalnych – synów i mamy Małgosi Kowalczyk – tragicznie zmarłej pracowniczki socjalnej z Makowa. Dzieciom Małgosi pomaga Fundacja Dorastaj z Nami, której klip został odtworzony na początku Forum, a podczas całego wydarzenia można było też obejrzeć wystawę poświęconą bohaterom, pracownikom służb, którzy stracili swoje życie niosąc pomoc innym. Witając uczestników Forum – dr Jacek Kołtan – wicedyrektor ECS, zwrócił uwagę na znaczenie solidarności we współczesnym świecie oraz społeczeństwach. Budowanie solidarności może odbywać się odgórnie, w oparciu a autorytety, ale może także być udziałem każdego z nas, jeśli tylko zechcemy przekraczać własne granice i opuszczać własną strefę komfortu. Pracownicy socjalni, pracownicy pomocy, jak nikt inny predystynowani są do tworzenia relacji budujących solidarność – mówił, nawiązując do wypowiedzi ks. Józefa Tischnera. Wyrazem solidarności jest działalność związków zawodowych – kontynuował dr Marcin Boryczko (UG, PFZPSiPS, IFSW). Działalność ta ma na celu rozwiązanie najbardziej palących i realnych problemy pracowników socjalnych, takich jak niskie płace, czy brak bezpiecznych warunków pracy i doświadczanie mobbingu. Nie mniej jednak solidarność zawodowa wzmacnia także globalne wysiłki na rzecz rozwiązywania współczesnych problemów takich jak polityka migracyjna, czy starzejące się społeczeństwa. Pracownicy socjalni są na pierwszej linii walki o godność i prawa człowieka osób wykluczonych, a więc powinni także politykę tworzyć, a nie tylko ją realizować.

Współpraca w praktycznym działaniu

Podczas Forum nie zabrakło także części warsztatowej, prowadzonej równolegle w 6 wybranych obszarach. Każdy uczestnik mógł wybrać interesujący go temat poruszający zagadnienia związane z praktycznym wymiarem współpracy zawodów pomocowych. I tak: warsztat dotyczący kooperacji z pracownikami ośrodków wsparcia poprowadziła - Katarzyna Sawicka; w obszarze świadczeń rodzinnych - Lidia Dąbrowicz-Wąsowska, w zakresie współpracy zespołów interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy – Ewa Korycka i Bogumił Bącal, w kwestii środowiskowej opieki psychiatrycznej m.in. na przykładzie problemu zbieractwa – Magdalena Masalska i dr n.med. Tomasz Szafrański; w tworzeniu zespołów i współpracy, metodą FRIS w asystenturze rodzinnej – Agnieszka Macyk, a także skutecznych strategii komunikacji związkowej z pracodawcami – Adam Bronk Zdunowski oraz Artur Jakubczyk. Wszystkie warsztaty zostały bardzo dobrze przyjęte przez ich uczestników, a dyskusja dotycząca poruszanych zagadnień toczyła się także w trakcie przerwy obiadowej.

Social-media jako szansa w budowaniu wspólnoty

Ostatnim akcentem Forum było spotkanie z twórczyniami, pracowniczkami socjalnymi, które realizują swoje pasje, a przy okazji wzmacniają nasze środowisko zawodowe administrując stronami w mediach społecznościowych. Angelika Zając (facebook - „Pracownicy socjalni”), Małgorzata Ostrowska (facebook - „Pracownik socjalny online”) oraz Anna Kowal (instagram - „Baba z MOPSu”) – to niesamowite kobiety, które po godzinach pracy znajdują jeszcze przestrzeń by tworzyć własne strony internetowe i realizować swoje pasje. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, jak trafiły do zawodu, co je zaskoczyło przy tworzeniu fanpage, co było wyzwaniem i jakie mają plany. Nie zabrakło również dyskusji o wpływie aktywności w internecie na działania w realu służące poprawie sytuacji pracowniczej, a także o tym jak rodzić sobie z mową nienawiści w sieci. Na zakończenie, wszyscy którzy dotrwali do końca – wykonali wspólne zdjęcie.

Próbkę twórczości fotograficznej Anny Kowal oraz wybranych prac (malarstwa, poezji) innych pracowników socjalnych z Polski, można było obejrzeć podczas, cieszącej się zainteresowaniem – wystawy, która dostępna była podczas całego Forum w ogrodzie zimowym ECS.

Organizatorzy Forum: Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, Europejskie Centrum Solidarności, Uniwersytet Gdański. Partnerzy Forum: Związek Zawodowy Pracowników Socjalnych, Fundacja „Dorastaj z Nami”, Klub „Miasto Aniołów”, NSZZ Solidarność KZ MOPR w Gdańsku Partner merytoryczny: Wolters Kluwer LEX Pomoc Społeczna Patronat medialny: Prawo.pl

Galeria zdjęć autorstwa m.in. Marty Zadwornej, Marii Kamińskiej

Prywatność i ochrona danych osobowych

Ta strona internetowa używa ciasteczek do zarządzania funkcjami serwisu m.in w celach statystycznych. Używając naszej strony pozwalasz na zapisywanie tego typu informacji. Jeśli nie wyrażasz na powyższe zgody - zmień ustawienia przeglądarki. Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj Klauzula informacyjna dot. danych osobowych dla osób niezrzeszonych w Federacji, a chcących skorzystać z naszej pomocy związkowej znajduje się tutaj Zanim zwrócisz się o udzielenie przez nas pomocy związkowej (interwencja, poradnictwo) zapoznaj się z klauzulą, a następnie prześlij nam swoją zgodę na przetwarzanie danych w określonych zakresie. Bez Twojej zgody nie będziemy mogli zająć się Twoją sprawą.  

Rekomendujemy

Partner merytoryczny

IFSW member

We are International Federation
of Social Workers member
Jesteśmy członkiem Międzynarodowej
Federacji Pracowników Socjalnych

Partner medialny

Polecamy serwis

Media społecznościowe

Podążaj za nami w serwisach społecznościowych:

               

Kontakt

Adres siedziby:
ul. Jana Cybisa 7,
02-784 Warszawa
e-mail: kontakt@federacja-socjalnych.pl