Wracamy do wniosku Federacji o dostosowanie obowiązujących przepisów prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w którym za niezgodny z konstytucją uznano przepis ustawy o świadczeniach rodzinnych, różnicujący prawo do świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekunów z uwagi na wiek powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki. Według ministerstwa prace nad zmianami trwają, ale ich wprowadzenie będzie możliwe dopiero, gdy zmianie ulegnie cały system orzekania o niepełnosprawności. Szkopuł w tym, że nie jest znany ani termin, ani też harmonogram wprowadzenia zmian w zakresie orzecznictwa.

 Wyrok TK dotyczący przedmiotowej sprawy zapadł jeszcze w 2014 r. i dotąd nie został wykonany. Jak wskazywała Federacja - przedłużający się stan niepewności w zakresie stosowania ww. przepisów prawa, stanowi jaskrawy przykład łamania ustawowej zasady, w której organy administracji publicznej powinny prowadzić postępowanie w sposób budzący zaufanie jego uczestników do władzy publicznej. Ponadto sytuacja, w której część z gmin stosuje bezpośrednio i wprost prokonstytucyjną wykładnię, a pozostała część opiera swoje rozstrzygnięcia bezpośrednio na zapisach u.ś.r. – wprowadza systemowe nierówności w dostępie do świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

Więcej o stanowisku i wniosku Federacji do MRPiPS przeczytasz tutaj

Ostanio w ww. sprawie zabrał głos wiceminister Stanisław Szwed, który stwierdził, że w tej kadencji Sejmu będzie wykonany wyrok Trybunału Konstytucyjnego i będzie nowy system orzekania o niepełnosprawności. Pomimo więc licznych apeli organizacji pozarządowych oraz samorządu, wszystko wskazuje, że na niezbędne zmiany przyjdzie nam jeszcze poczekać. 

Przeczytaj odpowiedź Ministerstwa w sprawie wniosku Federacji tutaj

Prywatność i ochrona danych osobowych

Ta strona internetowa używa ciasteczek do zarządzania funkcjami serwisu m.in w celach statystycznych. Używając naszej strony pozwalasz na zapisywanie tego typu informacji. Jeśli nie wyrażasz na powyższe zgody - zmień ustawienia przeglądarki. Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj Klauzula informacyjna dot. danych osobowych dla osób niezrzeszonych w Federacji, a chcących skorzystać z naszej pomocy związkowej znajduje się tutaj Zanim zwrócisz się o udzielenie przez nas pomocy związkowej (interwencja, poradnictwo) zapoznaj się z klauzulą, a następnie prześlij nam swoją zgodę na przetwarzanie danych w określonych zakresie. Bez Twojej zgody nie będziemy mogli zająć się Twoją sprawą.  

Rekomendujemy

Partner merytoryczny

IFSW member

We are International Federation
of Social Workers member
Jesteśmy członkiem Międzynarodowej
Federacji Pracowników Socjalnych

Partner medialny

Polecamy serwis

Media społecznościowe

Podążaj za nami w serwisach społecznościowych:

               

Kontakt

Adres siedziby:
ul. Jana Cybisa 7,
02-784 Warszawa
e-mail: kontakt@federacja-socjalnych.pl