Niskie wynagrodzenia, mnogość zlecanych przez samorządy zadań oraz brak rozumienia roli ośrodków pomocy społecznej - to najważniejsze tezy artykułu w Gazecie Prawnej autorstwa Pani Michaliny Topolewskiej. 

Podstawą refleksji dotyczącej systemu pomocy społecznej był raport Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 2015 r. Zbadano w nim 2495 ośrodków pomocy społecznej. 

Średnie wynagrodzenie terenowych pracowników socjalnych kształtowało się na poziomie 3130 zł brutto, co daje niewiele ponad 2000 zł uposażenia netto. Oczywiście ta i tak niska średnia wynagrodzenia, a na pewno nieproporcjonalna do rosnących wymagań - nie oddaje faktycznego obrazu zarobków pracowników, bowiem raport nie zawiera np. informacji jaki odsetek ogółu zatrudnionych może liczyć na wskazaną pensję. Wynagrodzenia zróżnicowane są również terytorialnie, a z naszych doświadczeń wynika z kolei, iż w gminnych ośrodkach podana średnia ogólnopolska uposażenia stanowi dla większości jednocześnie "szklany sufit" możliwości zarobkowych i to po wielu latach przepracowanych w branży.

Porażające są również dane dotyczące zlecanych przez gminy zadań ośrodkom pomocy społecznej. Przywykliśmy już niestety, że OPS-y niezgodnie z ich społeczną rolą - realizują wypłatę świadczeń rodzinnych, dodatków mieszkaniowych, a także weryfikują oświadczenia o samotnym wychowywaniu dzieci (ustawa oświatowa). Jednak rzeczywistość brutalnie wskazuje, że inwencja władz samorządowych nie zna granic. Łącznie 20 ustaw znalazło się na liście aktów prawnych, w oparciu o które realizowane są zadania przez ośrodki pomocy społecznej. Wśród nich również, tak wydawać by się mogło egzotyczne jak prawo - geodezyjne i kartograficzne (5 ośrodków) oraz kodeks wyborczy (12 ośrodków) !

W artykule nie znalazła się część danych zawartych w samym raporcie, które zdają się dopełniać obrazu kondycji pomocy społecznej. Z ponad 51 000 zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej - terenowi pracownicy socjalni stanowią jedynie ok. 1/3 ogółu pracujących (ok. 16 000 osób). Oznacza to, że na 1 pracownika socjalnego przypada ok. 2 pracowników obsługi. Na stanowiskach kierowniczych zatrudnionych zostało ok. 3000 osób. 

W skali kraju średnia liczba mieszkańców przypadających na jednego pracownika socjalnego z rejonu opiekuńczego wynosi 2335 osób. Średnia liczba osób, którym (uwaga!) - wydano tylko decyzje administracyjne, przypadająca na jednego pracownika socjalnego w skali kraju to 114 osób. Są jednak i takie województwa, gdzie średnia ta wynosiła 156-170 osób. Pamiętamy oczywiście, że cały czas mówimy o średniej, a więc z pewnością są też takie ośrodki, gdzie liczba ta była zdecydowanie większa, co potwierdzają sygnały trafiające do naszej organizacji. W praktyce więc stworzony ustawowy wybór kryterium zatrudniania pracowników socjalnych (liczba mieszkańców bądź liczba środowisk) wydaje się w obu przypadkach dalece nierealny. 

Przeczytaj artykuł w Gazecie Prawnej.

Prywatność i ochrona danych osobowych

Ta strona internetowa używa ciasteczek do zarządzania funkcjami serwisu m.in w celach statystycznych. Używając naszej strony pozwalasz na zapisywanie tego typu informacji. Jeśli nie wyrażasz na powyższe zgody - zmień ustawienia przeglądarki. Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj Klauzula informacyjna dot. danych osobowych dla osób niezrzeszonych w Federacji, a chcących skorzystać z naszej pomocy związkowej znajduje się tutaj Zanim zwrócisz się o udzielenie przez nas pomocy związkowej (interwencja, poradnictwo) zapoznaj się z klauzulą, a następnie prześlij nam swoją zgodę na przetwarzanie danych w określonych zakresie. Bez Twojej zgody nie będziemy mogli zająć się Twoją sprawą.  

Rekomendujemy

Partner merytoryczny

IFSW member

We are International Federation
of Social Workers member
Jesteśmy członkiem Międzynarodowej
Federacji Pracowników Socjalnych

Partner medialny

Polecamy serwis

Media społecznościowe

Podążaj za nami w serwisach społecznościowych:

               

Kontakt

Adres siedziby:
ul. Jana Cybisa 7,
02-784 Warszawa
e-mail: kontakt@federacja-socjalnych.pl