Tuż przed planowanymi zmianami personalnymi w MRPiPS, Zarząd Federacji spotkał się z kierownictwem resortu. Wbrew wcześniejszym doniesieniom, w okolicach nowego roku planowany jest powrót do zapowiadanych zmian w ustawie, a dotyczących sytuacji pracowników socjalnych. Ministerstwo zrezygnowało też z planów obniżenia wskaźnika zatrudnienia w najmniejszych gminach, a także przedstawiło nowe dane dotyczące poziomu wynagrodzeń pracowników socjalnych. Średnia pensja brutto pracownika socjalnego wzrosła z 2635 zł w 2018 r. do 2787 zł w 2019 r. 

Planowane spotkanie z szefostwem Ministerstwa Rodziny przypadło na gorący okres zmian personalnych w Rządzie. Tym samym nie wiadomo, czy i w jakim zakresie formułowane zapowiedzi zostaną podtrzymane po rekonstrukcji ministerstwa. Już dziś wiadomo, że funkcję Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pełnić będzie Pani Marlena Maląg, o czym pisaliśmy szerzej tutaj.

W trakcie rozmów wiceminister Pan Marcin Zieleniecki potwierdził, że resort będzie kontynuował rozpoczęte prace nad zmianami legislacyjnymi dotyczącymi statusu i warunków pracy pracowników socjalnych. Nie padło jednak żadne zapewnienie dotyczące innych zawodów pomocowych, ani konkretny termin wznowienia procesu legislacyjnego w zakresie zmian w ustawie o pomocy społecznej. Jak dodała strona ministerialna - prawdopodobnym czasem, w którym projekt ustawy ujrzy światło dzienne będzie koniec tego lub początek przyszłego roku. Co ważne - dokument ma nie zawierać kontrowersyjnych zmian proponowanych uprzednio przez resort, a dotyczących obniżenia wskaźnika zatrudnienia pracowników socjalnych w najmniejszych gminach. 

Kierownictwo ministerstwa przedstawiło też najnowsze dane dotyczące sytuacji pracowników socjalnych w Polsce. Średnie wynagrodzenie osób zatrudnionych na stanowisku pracownika socjalnego wzrosło, w porównaniu z ubiegłym rokiem o 5,8 % tj. z kwoty 2635,35 zł (2018) na 2787,02 zł (2019). O 4,2% wzrosło średnie wynagrodzenie starszych pracowników socjalnych: w 2018 r. wynosiło ono 2981,96 zł, a w 2019 r. - 3106,91 zł brutto.

Najniższą średnią wynagrodzenia pracowników socjalnych odnotowano w województwach: podlaskim oraz lubelskim, najwyższą w: mazowieckim oraz pomorskim.

W całej Polsce odnotowano spadek zatrudnienia pracowników socjalnych - najwięcej w PCPR-ach, mniej w OPS-ach. Przyjmując, że w Polsce jest 2477 gmin - to problem z zatrudnieniem pracowników socjalnych oficjalnie zgłoszono w 300 z nich tj. w ok. 12% wszystkich. 

Rozmowy, w których uczestniczyła również Dyrektor Departamentu Integracji i Pomocy Społecznej - Pani Krystyna Wyrwicka dotyczyły tradycyjnie tematów związanych z działaniami, które powinny być podjęte by poprawić sytuację pracowników pomocy społecznej, ale także wzmocnić ich w wymiarze skuteczności realizowanych zadań. Dyskusja ma być kontynuowana już w grudniu br.  

Prywatność i ochrona danych osobowych

Ta strona internetowa używa ciasteczek do zarządzania funkcjami serwisu m.in w celach statystycznych. Używając naszej strony pozwalasz na zapisywanie tego typu informacji. Jeśli nie wyrażasz na powyższe zgody - zmień ustawienia przeglądarki. Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj Klauzula informacyjna dot. danych osobowych dla osób niezrzeszonych w Federacji, a chcących skorzystać z naszej pomocy związkowej znajduje się tutaj Zanim zwrócisz się o udzielenie przez nas pomocy związkowej (interwencja, poradnictwo) zapoznaj się z klauzulą, a następnie prześlij nam swoją zgodę na przetwarzanie danych w określonych zakresie. Bez Twojej zgody nie będziemy mogli zająć się Twoją sprawą.  

Rekomendujemy

Partner merytoryczny

IFSW member

We are International Federation
of Social Workers member
Jesteśmy członkiem Międzynarodowej
Federacji Pracowników Socjalnych

Partner medialny

Polecamy serwis

Media społecznościowe

Podążaj za nami w serwisach społecznościowych:

               

Kontakt

Adres siedziby:
ul. Jana Cybisa 7,
02-784 Warszawa
e-mail: kontakt@federacja-socjalnych.pl