Federacja zwróciła się do Minister Elżbiety Rafalskiej z wnioskiem o zmiany legislacyjne mające na celu szersze zwolnienie dorosłych dzieci, których rodzice nadużywali władzy rodzicielskiej z opłaty za późniejszy pobyt tychże rodziców w domach pomocy społecznej.

Tym samym Federacja wsparła wniosek Rzecznika Praw dziecka, który w kwietniu br. wystąpił do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z ww. apelem.

Przypominamy - w obecnym stanie prawnym by dorosłe dziecko zostało zwolnione z kosztów pobytu swojego rodzica w DPS, konieczne jest legitymowanie się przez nie prawomocnym wyrokiem sądu pozbawiającym opiekuna władzy rodzicielskiej. Ustawa dopuszcza także, ale jedynie fakultatywnie, możliwość zastosowania instytucji zwolnienia w sytuacjach losowych i wyjątkowych np. związanych z długotrwałą chorobą.

Zdaniem Federacji, obserwując również praktykę korzystania z opisanego uprawnienia oraz zaporowe warunki do jego zastosowania - konieczne jest uelastycznienie przepisów. Wzorem RPD proponujemy wprowadzenie jako przesłanki do zwolnienia zachowania rodzica sprzecznego z zasadami współżycia społecznego. 

Wniosek o zmianę przepisów został również złożony przez naszego przedstawiciela do Rady Pomocy Społecznej.

O efektach poinformujemy.

Przeczytaj wystąpienie do Minister

Prywatność i ochrona danych osobowych

Ta strona internetowa używa ciasteczek do zarządzania funkcjami serwisu m.in w celach statystycznych. Używając naszej strony pozwalasz na zapisywanie tego typu informacji. Jeśli nie wyrażasz na powyższe zgody - zmień ustawienia przeglądarki. Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj Klauzula informacyjna dot. danych osobowych dla osób niezrzeszonych w Federacji, a chcących skorzystać z naszej pomocy związkowej znajduje się tutaj Zanim zwrócisz się o udzielenie przez nas pomocy związkowej (interwencja, poradnictwo) zapoznaj się z klauzulą, a następnie prześlij nam swoją zgodę na przetwarzanie danych w określonych zakresie. Bez Twojej zgody nie będziemy mogli zająć się Twoją sprawą.  

Rekomendujemy

Partner merytoryczny

IFSW member

We are International Federation
of Social Workers member
Jesteśmy członkiem Międzynarodowej
Federacji Pracowników Socjalnych

Partner medialny

Polecamy serwis

Media społecznościowe

Podążaj za nami w serwisach społecznościowych:

               

Kontakt

Adres siedziby:
ul. Jana Cybisa 7,
02-784 Warszawa
e-mail: kontakt@federacja-socjalnych.pl