Federacja przedstawiła uwagi do ministerialnego projektu rozporządzenia o środowiskowych domach samopomocy. Główne zastrzeżenie naszej organizacji budzi brak zabezpieczenia finansowego dla stawianych wymogów wobec tego typu placówek.  

Rozporządzenie wprowadza nowy i pożądany typ ŚDS adresowany do osób z autyzmem, a także już dla wszystkich rodzajów placówek - ustanawia nowe standardy funkcjonowania, w tym w zakresie warunków zatrudnienia kadry.

Jak pokazuje dotychczasowa praktyka - polityka Ministerstwa polegająca na łagodzeniu wymogów dotyczących standardów pomieszczeń w środowiskowych domach samopomocy oraz kryteriów zatrudnienia (poziom oczekiwanego doświadczenia, liczba pracowników przypadających na jednego mieszkańca) - nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Dowodem na powyższe, jest fakt iż Ministerstwo planuje po raz kolejny wydłużyć okres dochodzenia do standardów aż do końca 2020 roku, bowiem 157 z 779 domów nie spełniło dotychczas rządowych wcześniejszych warunków. Pomimo powyższego w obecnie procedowanym projekcie znów założono odejście od wymogów stawianych wobec tego typu placówek.

Federacja, podobnie jak pozostałe organizacje praktyków i sympatyków środowiskowych domów samopomocy zwracają uwagę na wadliwy - ich zdaniem - system dofinansowania ŚDS oraz brak wystarczających dotacji dla utrzymania zatrudnionych w nich pracowników. Bez tych zmian wprowadzanie kolejnych, nawet zaniżonych oczekiwań, będzie wiązało się ze stałym ryzykiem odchodzenia specjalistów (niskie uposażenia, brak perspektyw i odpowiednich warunków pracy), jak też niebezpieczeństwo dla realizacji podstawowych funkcji domów.    

Za merytoryczny wkład w stanowisko Federacji dziękujemy pracownikom i sympatykom Środowiskowych Domów Samopomocy

Przeczytaj stanowisko Federacji    

Prywatność i ochrona danych osobowych

Ta strona internetowa używa ciasteczek do zarządzania funkcjami serwisu m.in w celach statystycznych. Używając naszej strony pozwalasz na zapisywanie tego typu informacji. Jeśli nie wyrażasz na powyższe zgody - zmień ustawienia przeglądarki. Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj Klauzula informacyjna dot. danych osobowych dla osób niezrzeszonych w Federacji, a chcących skorzystać z naszej pomocy związkowej znajduje się tutaj Zanim zwrócisz się o udzielenie przez nas pomocy związkowej (interwencja, poradnictwo) zapoznaj się z klauzulą, a następnie prześlij nam swoją zgodę na przetwarzanie danych w określonych zakresie. Bez Twojej zgody nie będziemy mogli zająć się Twoją sprawą.  

Rekomendujemy

Partner merytoryczny

IFSW member

We are International Federation
of Social Workers member
Jesteśmy członkiem Międzynarodowej
Federacji Pracowników Socjalnych

Partner medialny

Polecamy serwis

Media społecznościowe

Podążaj za nami w serwisach społecznościowych:

               

Kontakt

Adres siedziby:
ul. Jana Cybisa 7,
02-784 Warszawa
e-mail: kontakt@federacja-socjalnych.pl