Sąd Rejonowy w Pruszkowie umorzył postępowanie w sprawie członków zarządu naszej organizacji członkowskiej działającej w GOPS w Raszynie, stwierdzając brak jakichkolwiek znamion czynu zabronionego. Okazało się więc, że kierownik jednostki - Pani Elwira Rogowska niesłusznie oskarżyła związkowców o pomówienie, które miało mieć rzekomo miejsce w skardze skierowanej do władz gminy. Tym samym potwierdziło się, że związek zawodowy ma obowiązek reagować na sygnały o nieprawidłowościach w zakładzie pracy i za oczywiście bezzasadne należy uznać próby ograniczania tego prawa. Związek zawodowy i jego przedstawiciele mogą oceniać i krytykować pracodawcę, choćby w toku postępowania skargowego zarzuty się nie potwierdziły.
- Szczegóły
-
Najwyższa Izba Kontroli (NIK) opublikowała raport, z którego wyłania się najczarniejszy z możliwych obrazów pracy w pomocy społecznej. Biurokracja, mobbing, skandalicznie niskie pensje, zagrożenie dla bezpieczeństwa, łamanie zasad BHP oraz brak wspracia decydentów - to tylko część z wniosków kontrolerów NIK. Izba rekomenduje podjęcie pilnych działań, o których protestujący pracownicy mówią już od dawna, a które leżą w gestii ministerstwa rodziny, samorządów oraz pracodawców. Federacja po raz kolejny wezwie Minister Rodziny do podjęcia pilnych prac legislacjnych, które zrealizują wnioski pokontrolne.
- Szczegóły
-
Przedstawiciele Federacji złożyli wiązanki i zapalili znicze na grobach Małgorzaty Kowalczyk oraz Renaty Białkowskiej - pracowniczek socjalnych, które zostały zamordowane podczas ataku, mającego miejsce w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Makowie. Znicz został również postawiony przed gmachem GOPS. W tym roku mija 5 rocznica tragicznych wydarzeń w Makowie.
- Szczegóły
-
Nasze koleżanki - Małgorzata Kowalczyk i Renata Białkowska, zmarłe w wyniku tragicznych wydarzeń w Makowie - osierociły 4 dzieci. Synowie Małgorzaty pozostają podopiecznymi Fundacji Dorastaj z Nami, która pomaga dzieciom bohaterów, poległych na służbie. Fundacja zapewniła m.in. pomoc psychologiczną i wsparcie w kontynuowaniu nauki Tomkowi Kowalczykowi - synowi Małgorzaty. Wesprzyjmy działania Fundacji!
- Szczegóły
-
Pięć lat temu doszło do zbrodni w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Makowie. W wyniku podpalenia, mającego miejsce 15.12.2014 r. - życie straciły nasze koleżanki, pracownicy socjalni - Małgorzata Kowalczyk i Renata Białkowska. Dziś wracamy pamięcią do tamtych wydarzeń i wspominamy nasze koleżanki z Makowa.
- Szczegóły
-
Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej oraz Międzynarodowa Federacja Pracowników Socjalnych (IFSW) zapraszają do wypełnienia ankiety poświęconej znaczeniu praw człowieka w praktyce pracy socjalnej. Chcielibyśmy poznać Państwa opinie dotyczące praw człowieka w pracy socjalnej. Polska wersja ankiety jest częścią międzynarodowego badania porównawczego, które pomoże zbudować lepszą strategię działania w tym obszarze przez IFSW.
- Szczegóły
-
W listopadzie pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Świętochłowicach wszczęli spór zbiorowy z pracodawcą, w którym domagają się poprawy sytuacji płacowej. Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Pomocy Społecznej Miasta Świętochłowice, który jest organizatorem sporu, należy do naszej Federacji.
- Szczegóły
-
Sąd w Toruniu przyznał ponad 20 tys. zł odszkodowania oraz ponad 4 tys. zł zwrotu kosztów opłaty od pozwu na rzecz bezprawnie zwolnionego pracownika MOPS w Brodnicy. W drugiej z toczących się przed sądem spraw, zapadła ugoda na mocy której - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Brodnicy zobowiązany jest cofnąć karę porządkową nagany, udzieloną pracownikowi oraz wypłacić zaniżoną wcześniej z tego tytułu, część jego wynagrodzenia. Sąd odmówił zamieszczenia w ugodzie zobowiązania pracownika do stosowania zarządzenia dyrektora ad. używania lokalizatorów GPS, tak jak chciał tego pracodawca, ponieważ wskazał na wątpliwości, co do zgodności wydanego zarządzenia z prawem. W trzeciej ze spraw prokuratura umorzyła śledztwo wobec wiceprzewodniczącej związku, które to postępowanie zostało zainicjowane przez dyrektora MOPS.
- Szczegóły
-
Pierwsza runda mediacji w trwającym sporze zbiorowym pomiędzy Federacją, a MGOPS w Końskich nie przyniosła porozumienia. Nie zostały m.in. uzgodnione żadne kryteria przyznawania nagród, a więc wszelkie działania pracodawcy w tym zakresie pozostają nadal jego autonomiczną oraz wyłączną decyzją i nie mogą być wiązane ze stanowiskiem lub działaniami naszej organizacji. Jeśli pracodawca zechciałby np. wprowadzić rodzaj egzaminów lub testów przed przyznaniem nagród - to w sposób oczywisty dla strony związkowej, nie będzie to wynikało z żadnych przepisów prawa, a już na pewno nie z naszego oczekiwania.
- Szczegóły
-
Wracamy do wniosku Federacji o dostosowanie obowiązujących przepisów prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w którym za niezgodny z konstytucją uznano przepis ustawy o świadczeniach rodzinnych, różnicujący prawo do świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekunów z uwagi na wiek powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki. Według ministerstwa prace nad zmianami trwają, ale ich wprowadzenie będzie możliwe dopiero, gdy zmianie ulegnie cały system orzekania o niepełnosprawności. Szkopuł w tym, że nie jest znany ani termin, ani też harmonogram wprowadzenia zmian w zakresie orzecznictwa.