Filtry

Federacja wystosowała pismo do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, który już w lipcu zażądał od jednostek organizacyjnych wyjaśnień dotyczących tempa realizacji wypłat świadczenia wychowawczego (500+). Federacja zwraca m.in. uwagę urzędnikom Wojewody, że na płynnośc realizacji zadania wpływa obciążanie pracowników obowiązkiem szczegółowego sprawozdawania się w szczycie okresu przyjmowania i rozpatrywania wniosków.

Mamy przyjemność poinformować, że do Federacji przystąpili pracownicy zrzeszeni w Międzyzakładowym Związku Zawodowym Pracowników Pomocy Społecznej Miasta Świętochłowice. Gorąco Was witamy i życzymy wspólnych sukcesów na polu związkowym oraz profesjonalnym. 

Sejm uchwalił ustawę o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych (CUS). Dzięki naszym zabiegom, w tym ostatniemu udziałowi w komisji sejmowej oraz spotkaniu w kancelarii Prezydenta RP - do ustawy wprowadzono poprawkę, na mocy której pracownicy ośrodka pomocy społecznej w przypadku jego przekształcenia w CUS zachowają ciągłość zatrudnienia oraz dotychczasowe warunki pracy. Trzymamy jednak rękę na pulsie i już we wtorek będziemy obecni także na posiedzeniu senackiej komisji rozpatrującej projekt.

Nadrabiamy zaległości informacyjne. W dniach 18-19 czerwca br. spotkaliśmy się podczas naszego cyklicznego objazdu po Polsce, tym razem w Bydgoszczy m.in. z pracownikami miejscowego MOPS, a także naszymi członkami z Brodnicy oraz Piły. W okresie ostatnich dwóch miesięcy gościliśmy też m.in. w Bełchatowie, Głuchołazach, Świętochłowicach, Limanowej, Puławach, Raszynie, warszawskich OPS-ach i CPS oraz Wschowej. Za wszystkie spotkania i dyskusje dotyczące spraw ogólnopolskich i lokalnych, a także Waszą gościnę serdecznie dziękujemy. Następne spotkania regionalne dla wszystkich pracowników pomocy społecznej już po wakacjach.

Kolejny sukces na polu walki o lokalne podwyżki wynagrodzeń. Nasz członkowski Związek Zawodowy Pracowników Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Płazie wynegocjował podwyżki uposażeń w ramach toczonego sporu zbiorowego. Wynagrodzenie zostanie zwiększone z wyrównaniem od maja br., a następnie również od września. 

W związku z prezydencką inicjatywą ustawodawczą dotyczącą powołania Centrów Usług Społecznych (CUS), która właśnie weszła w decydującą fazę prac parlamentarnych, członkowie Zarządu Federacji spotkali się z Panem Pawłem Muchą - Zastępcą Szefa Kancelarii Prezydenta RP oraz dr hab. Markiem Rymszą - doradcą Prezydenta RP ds. społecznych. W spotkaniu brała również udział przedstawicielka Kancelarii Prezydenta RP ds. prawnych.

Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, w związku z zabójstwem 9-miesięcznej Blanki z Olecka, a także wskazywanej medialnie roli i postępowania pracowników pomocy społecznej w tym tragicznym zdarzeniu - wystosowała oświadczenie, które zostało przekazane Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także mediom w Polsce. 

Międzynarodowa Federacja Pracowników Socjalnych (IFSW) - Region Europa, zaapelowała do Prezydenta RP, Premiera RP oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o wdrożenie oczekiwanych zmian w systemie pomocy społecznej, a także warunkach pracy pracowników socjalnych oraz pomocy społecznej. 

PFZPSiPS reaguje na materiał dziennikarski, który pojawił się w programie interwencyjnym TVN Uwaga, a dotyczył działań pracowników socjalnych w Sosnowcu. Wysyłamy kolejne pismo do redakcji programu. Wcześniejsze próby przekonania autorów do uwzględnienia zewnętrznego głosu praktyków (reprezentantów) nie doczekały się faktycznej odpowiedzi. Federacja będzie jednak stale reagowała na kolejne materiały telewizyjne tego typu, a także rozważa wraz z pozostałymi partnerami społecznymi podjęcie dodatkowych kroków w powyższej sprawie.

Niespodziewanie projekt utworzenia Centrów Usług Społecznych (CUS) w dniu 04 lipca 2019 r. procedowany był podczas Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Posłowie oraz organizacje społeczne o planowanych pracach nad projektem dowiedzieli się na 24 godziny przed wyznaczonym terminem posiedzenia komisji. Przez ponad pół roku wcześniej projekt zdawał się być niewidoczny w pracach parlamenatrzystów. Mimo zaskoczenia związanego z ponownym uruchomieniem ekspresowej ścieżki procedowania, na posiedzeniu obecni byli przedstawiciele Federacji. Wszystkie jednak kluczowe propozycje poprawienia projektu ustawy zarówno zgłoszone przez naszych przedstawicieli, jak też posłów przepadły w równie ekspresowym głosowaniu.

Prywatność i ochrona danych osobowych

Ta strona internetowa używa ciasteczek do zarządzania funkcjami serwisu m.in w celach statystycznych. Używając naszej strony pozwalasz na zapisywanie tego typu informacji. Jeśli nie wyrażasz na powyższe zgody - zmień ustawienia przeglądarki. Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj Klauzula informacyjna dot. danych osobowych dla osób niezrzeszonych w Federacji, a chcących skorzystać z naszej pomocy związkowej znajduje się tutaj Zanim zwrócisz się o udzielenie przez nas pomocy związkowej (interwencja, poradnictwo) zapoznaj się z klauzulą, a następnie prześlij nam swoją zgodę na przetwarzanie danych w określonych zakresie. Bez Twojej zgody nie będziemy mogli zająć się Twoją sprawą.  

Rekomendujemy

Partner merytoryczny

IFSW member

We are International Federation
of Social Workers member
Jesteśmy członkiem Międzynarodowej
Federacji Pracowników Socjalnych

Partner medialny

Polecamy serwis

Media społecznościowe

Podążaj za nami w serwisach społecznościowych:

               

Kontakt

Adres siedziby:
ul. Jana Cybisa 7,
02-784 Warszawa
e-mail: kontakt@federacja-socjalnych.pl